Kastfest i Skruv

Publicerat den 17 maj 2026 kl.00:26 | Lila-gruppen, Röda-gruppen, Tävling

Årets upplaga av Marknadsspelen i Skruv avgjordes under dagen med tre av klubbens kastare på plats.

Först ut var Lova Orning (2013) från Lila gruppen, som tävlade i kula, spjut och slägga.

I kula F13, som var dagens första gren, gjorde hon en stabil tävling med resultat strax under sitt personbästa, vilket räckte till en fin tredjeplats.

Andra grenen var spjut F13, där hon efter de senaste veckornas träning tillsammans med vår spjutmästare Janne lyckades förbättra sitt personbästa med en meter.

Lovas tredje och sista gren för dagen var slägga F15, där hon kastade med en 3-kilos slägga istället för den 2-kilos slägga som hon vanligtvis tävlar med. Efter lite osäker teknik i de två första kasten lyckades hon i det tredje hitta bättre flyt och fick till ett kast på 33,13 meter – ett nytt personbästa med hela fem meter, vilket dessutom gav henne ytterligare tre kast i finalomgångarna.

Med det lyckade kastet i ryggen gick hon in i fjärde omgången betydligt lugnare och slog till med ett riktigt kanonkast på 39,37 meter. Det innebar totalt en förbättring av hennes personbästa med hela elva meter, gav henne en andraplats i tävlingen och imponerade stort på kasttränaren Viktor.

Efter detta var det Anna Sällberg (2009) tur att kasta slägga.

I slägga F17 gjorde Anna en stabil serie med flera kast runt 41-meterslinjen. Trots avsaknaden av en riktig fullträff och utmanande väderförhållanden lyckades hon ändå kasta nytt säsongsbästa med 41,80 meter, vilket ger fina besked inför kommande tävlingar.

Sist ut var undertecknad, Viktor Sällberg (2004).

Efter en skadefylld säsong 2025 var jag äntligen tillbaka fullt ut i tävlandet i mäns slägga. Efter att ha varit fast på ett personbästa på 36,23 meter sedan 2024 lyckades jag äntligen slå det.

Med sex kast där samtliga var längre än det tidigare personbästat blev det nya PB:t 38,06 meter. Det är jag väldigt nöjd med och resultatet har gett mig förnyad motivation att fortsätta jakten på 40-metersgränsen som jag har jagat i flera år.

/Coach Viktor