Äntligen är tävlingssäsongen igång och vädret har varit friidrottarnas bästa kompis så här långt. Under resten av maj månad är tävlingsutbudet både stort och varierat.
Att tävla är en erfarenhet som både är stimulerande och utvecklade och vi försöker uppmuntra er ungdomar till ett flitigt tävlande när träningsdosen blivit tillräcklig.
Denna säsong har således smugit igång med både
vårt eget arrangemang ”Knatteknatet” – som var en uppvisning i ungdomlig entusiasm – samt Vårkampen i Hässleholm där många mycket, mycket lovande resultat presterades framför allt från Turkosa och Orangea träningsgrupperna.
Under maj månad har vi närmast:
– Seriematch div 1 damer i Linköping den 14 maj mot tufft motstånd och här gäller det för tjejerna att försöka hålla sig kvar i ”ettan”. Mer detaljer närmare start men såväl det unga gardet samt de lite äldre med mycket rutin i ryggsäcken mönstrar upp på ett lojalt sätt.
– Stafett SM avgörs i Sollentuna den 16 – 17 maj där vi mönstrar lag i P 19 – klassen på 4×100 m, Svensk stafett och 3 x 800 m. Vi presenterar lagens sammansättning när vi närmar oss tävlingsstart och all finslipning av såväl växlingar som spikar är avslutade.
Den kastglada grenen av föreningen ses ofta på sin ”himmaplan” dvs Åhus IP där kastburen då o då lockar till sig förundrade åskådare utanför nätet.
De är också tävlingsglada och såväl Marknadsspelen i Skruv som Contactspelen i Olofström den 14 maj är på agendan. I Olofström gör dessutom Turkosa gruppen ett nytt försök att förbättra sina PB.
Pannkaksspelen i Eslöv i slutet av månaden brukar locka mycket tävlande och vi ser redan nu vissa grönsvarta atleter är anmälda tillsammans med….ja just det…kastargänget.
Alltså dags för detaljplanering o kalender fram, ta med supporters som kan bjuda på glass så gör vi maj månad till stora !!!
Vi hoppas dessutom att Kalvinknatet i Krstd den 27 lockar till sig våra löpare då Humlestafetten tyvärr inte fick våra ”långskubbare” att tända till. Det är bara att kopiera ”knatteknatarna” och deras entusiasm o breda leenden.
Vi återkommer närmare tävlingsstart med mera detaljer.
/ Mats




