
För er med hyfsat bevarat minne, minns förhoppningsvis de fina resultat som presterades i vintras av Maja Andersson 14 år, gjort i Spanien.
Maja tränas bl.a. av välkände ÖIS höjdhopparen Ola Carlsson i Nerja – som arrangerat en del sportresor även för grönsvart. De resultat som Maja presterat i framför allt höjd men även i andra friidrottsgrenar vittnar om att med allsidig träning, spetsat med styrka och spänst, kan det bli riktigt bra. Har du sedan blivit kompis med vädrets makter händer det grejer.
Maja kommer representera Åhus grönsvarta färger i höjd via Götalandsmästerskapen i september. I vinter kommer hon representera Åhus på mångkamps – IUSM och sedan IUSM för 15- 16 år. Resultatmässigt har Maja hållit sig runt 1.70m och då som Sverige – etta i F14. Maja har även luktat på en del stortävlingar men det återkommer vi till.
//Mats