Odin på pallen i hässleholm

Publicerat den 20 september 2026 kl.22:00 | Övrigt

I går (lördags) arrangerade löparklubben Hässleholm Freeflow running, tävlingen Göinge Spring. Tävlingen gick genom Hässleholmsgården och distanserna man kunde välja mellan var många, dessutom gick det att välja mellan landsväg, trail och terräng, skoj. Åhus FIK var representerat på 4km terräng i form av vårt nyförvärv Odin Viscomi- 09. Odin som oftast springer på bana och då mest 400, 800 eller 1500m, tog tillfället i akt att se hur han står sig på de lite längre sträckorna. Via tiden 16.05,4min blev Odin tvåa i det 41-man stora startfältet, snyggt!

Vi kollade såklart vad Odin tyckte om banan och tävlingen:

-Grattis till silvermedaljen. Hur kändes det? Var det roligt och hur var banan?

-Tack! Det kändes bra med tufft efter att inte ha sprungit på en vecka p g a vila. Det var riktigt kul att få springa terräng igen. Banan är en av mina favoriter, många små backar och mycket skog. Det var ganska mycket folk på plats och vädret var perfekt, bara lätt duggregn.

I M 12km trail hittar vi ytterligare en tävlandes för grönsvart, Tony Jönsson, dock representerande ett företag just den här tävlingen. Tiden blev 1h 18min och 16,1s och gav plats 37, klart godkänt. Men tanke på att han var krasslig i veckan innan loppet gör det än mer imponerande.

Bra jobbat och kul att se grönsvart på långlopp igen. Vi håller tummar och tår för att fler hakar på!

/Coach Alex

IMG 1576 - Åhus Friidrott