Isak H ökade Castoramapoängen

Publicerat den 28 september 2026 kl.12:06 | Castorama, Röda-gruppen, Tävling

Så här I slutskedet av årets Castorama (slut 17 okt) börjar det spetsa till sig bland de främsta klubbarna i lagtävlingen.

De grönsvarta representanterna utnyttjar i vissa fall Castoramatävlingarna utanför hemorten för att höja lagets totala poängsumma. I helgen var det Isak Hjelm -06 som gästade UF Contacts deltävling och provade således sin kastform i Olofström.

Isak gjorde en stabil tävling med bl a nytt ”pärs” I diskus
Lite besviken var han över sitt resultat i favoritdisciplinen spjut men hans totala poängsumma gjorde ändå att han tog en fjärdeplats i 12 – mannalaget efter en ”kämpa – kämpatävling” och höjde lagets poängsumma ytterligare. När man tävlar i fyra grenar inom två timmar är det oftast så att någon gren dippar.

När dessa rader skrivs ligger Åhus FIK på plats 6 i lagtävlingen för hela Sverige vilket är starkt, mycket starkt. Individuellt sett är Algot Hallberg främst med plats 21 bland killarna.

Målet för laget är ju Topp 10 och med vetskapen om att ev några kastare skall försöka hitta ytterligare någon tävling någonstans i Sverige med gynnsamma kastvindar ser vi fram emot de återstående skälvande veckorna.

Lagtävlingen fn (Topp 10)

1 Tureberg 31836 p
2 Hässelby 26345 p
3 Upsala IF 25795 p
4 Bore 24064 p
5 Huddinge 24026 p
6 Åhus FIK 22411 p
7 Västerås 22317 p
8 Lerum 21082 p
9 Tjalve 20558 p
10 IK Rigor 19558 p

I dagsläget har drygt 60 lag i Sverige redovisat resultat och Grönsvart dansar fortfarande med de stora elefanterna.

//Mats L

Resized image000000002 1 - Åhus Friidrott