Dag 2 av HAIS spelen

Publicerat den 25 juli 2026 kl.16:54 | Övrigt

Många glädjeämnen dag 2 av HAIS – spelen

Lördagen var den andra dagen av tre tävlingsdagar på Göingevallen i Hässleholm. Även denna dag utnyttjade delar av våra aktiva tillfället att via justa resultat göra resultat som ev kunde innebära kvalificering till USM/JSM resp GM.

Först ut denna dag var vår kastare Isak Hjelm -06 som tog en silverpeng i kula via 10.14 m. Isak ställde också upp i spjut och efter en stabil serie och 42.86 m gav det en fjärdeplats. Målet i år sägs vara nytt personligt Castoramarekord.

På 100 m för herrar sprang både Aron Powel och Hannes Ericsson (PB) hem var sin finalplats i försöken. Finalen gav ännu bättre individuella resultat till viss del tack vare en gynnsam men godkänd medvind. Aron tog en fjärdeplats via 11.25 sek och PB samt höjdhoppare Hannes Ericsson förvisso plats 8 men även han PB på 11.82 sek. Är sprinttorkan i klubben över nu?? Vi förutsätter det!!!

I F15:s kula ledde Ebba Danarö via 11.12 m och nytt PB ända till sista omgången då hon blev passerad av tävlingens favorit. Trots detta en bra serie av Ebba som även ställde upp i för henne lite ovana spjut. Även om hon inte har konkurrenskraftiga resultat i kroppen ger det allmän kaststyrka som är nyttig för övriga kastgrenar.

Resultatet blev ett nytt ”,pärs”.

Ida Olsson i F14 längd jagade fyrameterslinjen utan att få till det som önskat men tog en finalplats. 

I morgon söndag är sista dagen av 2026 års HAIS – spel och då har vi en härlig mix av unga, hungriga friidrottare mixat med veteraner alla i grönsvart.

/Mats L